Czy warto kupić dziecku smartwatcha?

Smartwatche dla dzieci: najlepsze gadżety czy zagrożenie bezpieczeństwa?

Czy modne zegarki zamienią nasze dzieci w małych szpiegów?

Zatrważająca wiadomość dla odpowiedzialnych rodziców, nawiedziła sieć: smartwatche mają sprawić, że nasze dzieci zamienią się w małych szpiegów... Specjalnie dla Ciebie, kod-rabatowy.pl we współpracy ze smartwatch.de przeprowadził research i wyjaśnił, co się kryje za wspomnianymi zarzutami i jakie interakcje są zabronione w różnych modelach. Dzięki nam dowiesz się także, które inteligentne zegarki są naprawdę zalecane dla dzieci.

Dziecięcy smartwatch: Wróg Publiczny nr 1?

Oświadczenie niemieckiej Nadzorczej Agencji Federalnej ds. Sieci jesienią 2017 r. na temat smartwatchów dla dzieci, wywołała ogromne emocje w międzynarodowym krajobrazie medialnym oraz głęboko zaniepokoiła wielu rodziców. W komunikacie podkreślono, że wiele modeli nowoczesnych zegarków typu „smart“ ma specjalne funkcje, które nie tylko pozwalają zlokalizować dziecko, ale także umożliwiają niewykrywalne podsłuchiwanie i nagrywanie jego rozmów. Szczególnie krytykowano ostatni punkt. W niemieckich szkołach miały miejsce incydenty, w których rodzice potajemnie aktywowali smartwatch swojego dziecka i rejestrowali całą lekcję. Ze względu na naruszenie praw osobistych zarówno dziecka jak i nauczyciela, takie zachowanie nie powinno mieć miejsca! W przypadku nieujawnionego podsłuchu i nagrania nauczyciela, rodzice popełniają przestępstwo, które w Polce zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku opisanym powyżej tzw. „rodzice helikoptery“ wyraźnie przekroczyli granice i dopuścili się przestępstwa przeciwko ochronie informacji. To zachowanie sprowokowało z kolei wydanie oficjalnego oświadczenia oraz potępienia smartwachów przez Nadzorczą Agencję Federalną ds. Sieci. A wszystko dlatego, że nadopiekuńczy rodzice wykorzystali nową technologię w nieodpowiedni sposób...

Grafika szpieg

Od tego momentu panuje wielkie zamieszanie: czy inteligentne zegarki dziecięce są całkowicie zabronione czy tylko „niezalecane“? Czy są one realnym zagrożeniem bezpieczeństwa dla twojego dziecka? Czy powinniśmy ulec i zakupić dziecku taki wymarzony zegarek?

Jeszcze wczoraj były proste zegarki na rękę

„Teleportuj nas, Scotty!“ - kultowe zdanie, które kapitan James Tiberius Kirk wypowiedział poprzez komunikator na lewym nadgarstku. To, co dla wielu z nas było wtedy daleką przyszłością, dzisiaj stało się codziennością. Nowoczesne smartwatche są już częścią naszego życia i dzięki nim jest dużo łatwiej. Inteligentne zegarki nie tylko wskazują czas, ale także umożliwiają użytkownikowi dostęp do ważnych wiadomości i informacji. Ich sprzedaż wciąż rośnie, dlatego też coraz więcej producentów wprowadza urządzenia na polski rynek . Już w tym momencie mamy dostęp do inteligentnych zegarków z luksusowych marek, takich jak np. TAG Heuer, Alpina, Hublot i Montblanc. Niekwestionowanym liderem rynku w segmencie smartwatchów jest niezmiennie Apple, jednak należy zaznaczyć, że produkty marek Fitbit lub Samsung są równie mocno poszukiwane. Różnorodność dostępnych na rynku modeli, wariantów i dostawców jest prawie niemożliwa do przeoczenia. W zależności od żądanego przedziału cenowego, wystarczy rzucić okiem na znane sklepy internetowe. Jeśli szukasz czegoś tańszego i nie upatrujesz sobie konkretnego modelu/marki, możesz sprawdzić oferty Allegro lub Media Markt. Wymarzony smartwach znajdziesz także u dostawców zegarków, takich jak brasty.pl lub w sklepach komputerowych, takich jak sferis.pl.

Co jest najlepsze dla dziecka?

Nic dziwnego, że nawet najmłodsi są bardzo zainteresowani smartwachami. A którzy rodzice mogą wytrzymać to proszące spojrzenie swojego dziecka? Gdyby tylko nie było tych wątpliwości... Który model pasuje? A przede wszystkim, czy inteligente zegarki dla dzieci są bezpieczne?

Niebezpieczeństwa: Spy-Kid 007 ściga Doktora Schneider ...?

Ponieważ rodzice zazwyczaj myślą jedynie o potencjalnych kosztach eksploatacji po zakupie smartfona lub smartwatcha (za pośrednictwem aplikacji, gier itp.), ogłoszenie przez Nadzorczą Agencję Federalną ds. Sieci z listopada 2017 r. było dla wielu z nich zaskakujące. Smartwatche dziecięce z funkcją „babyphone“ są jak „urządzenia szpiegowskie“ i tym samym natychmiastowo odradza się ich zakupu. U naszych zachodnich sąsiadów, Niemiec, są nawet zabronione!

Taka wiadomość była prawdziwym szokiem dla rodziców. Wielu z nich doszukiwało się odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy inteligentne zegarki naprawdę stanowią zagrożenie dla dzieci? Jeśli to, to jak sobie z tym poradzić? Czy wszystkie zegarki powinny zostać zniszczone? Rodzice byli długo trzymani w niepewności, niemiecki magazyn SternTV nagrał nawet na ten temat materiał. Co więcej, wątpliwości dotyczące smartwatchy dla dzieci nadal pozostały.

Co tak naprawdę oznacza decyzja niemieckiej Nadzorczej Agencji Federalnej ds. Sieci

Fałszywie, niektóre nagłówki medialne zaraz po oświadczeniu NAFS ogłaszały zakaz smartwatchów w niemieckich szkołach. W rzeczywistości NIE był to ogólny zakaz noszenia wszystkich inteligentnych zegarków w szkołach. Zakaz dotyczył tylko modeli, posiadających funkcję przechwytywania informacji oraz „słuchania“ otoczenia. Było to logiczne następstwo nieodpowiedniego zachowania rodziców, którzy potajemnie szpiegowali nauczyciela podczas prowadzenia lekcji. Wszystko to działo się bez wiedzy dziecka, ponieważ na ekranie nie było nawet ikony wskazującej, że smartwatch był w trybie słuchania. Producent powinien w takiej sytuacji zadbać o odpowiednie oznaczenie np. wykrzyknik na tarczy, wskazujący, iż urządzenie jest aktywne.

W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości = Od mamy?

Takie tajne nagrania są niezwykle problematyczne z punktu widzenia ochrony danych, ponieważ naruszają prawa osobiste i dlatego są nie do przyjęcia - zarówno dla nauczycieli, jak i dla kolegów z klasy. Ze względu na możliwość tajnego monitorowania, NAFS sklasyfikowała smartwatche, które taką funkcję, jako „zabronione urządzenia szpiegowskie“ - i obecnie są one zakazane w Niemczech zgodnie z § 90 ustawy o telekomunikacji (TKG). Ustęp idzie dalej: zakazuje posiadania, produkcji, dystrybucji i importu „urządzeń szpiegowskich“. Wszystkie inne smartwatche - w tym specjalne modele dla dzieci - są nadal dozwolone, nawet w szkołach, chyba że w regulaminie szkoły ustalono inaczej.

Urządzenia mobilne: nieodłączne rozpraszacze podczas zajęć szkolnych

Niestety, nawet smartwatche bez szkodliwej funkcji podłuchiwania, mogą prowadzić do problemów w klasie. Z tego względu, wiele szkół wprowadziło własny zakaz przynoszenia urządzeń mobilnych, w tym inteligentnych zegarków, ponieważ dzieci często rozmawiały z rodzicami w czasie godzin szkolnych. Ponadto urządzenia te mogą zakłócać lekcje również z powodu innych funkcji np. gdy dzieci używają ich jako źródła rozrywki (gry, aplikacje).

Aby temu zapobiec, niektórzy producenci (np. XPLORA) skonfigurowali tryb szkolny w swoich smartwatchach, który jest kontrolowany przez aplikację nadrzędną. Tutaj opiekunowie mogą określić dni i godziny, w których urządzenie jest jedynie „normalnym zegarkiem“ i jego jedyną fukcją pozostaje pokazywanie czasu.

Smartwatch

Zastanów się jeszcze raz

Próba oszukiwania podczas pracy klasowej jest prawdopodobnie tak stara jak sama szkoła, prawie każdy uczeń, chociaż raz w życiu przygotowywał ściągi, by potem ani razu z nich nie skorzystać. Ze względu na opcje czatu, urządzenia typu „smart“ mają możliwość szybkiego omówienia pytania egzaminacyjnego np. z kolegą z klasy. W dzisiejszych czasach smartfony są zwykle zbierane przed egzaminem przez nauczyciela, ale o smartwatchach łatwo jest zapomnieć... Wiele szkół już zaczęło je w konfiskować na czas klasówek i testów.

Gdy zgłasza się 007

W przypadku smartwatcha dla dzieci, należy dokładnie rozważyć, czy sensownym jest, aby urządzenie miało dostęp do Internetu lub sieci telefonicznej. Urządzenia z kartą SIM mogą być namierzane i zhakowane. Ponieważ w smartwachu używa się głównie bardzo powszechnej technologii jako systemu operacyjnego, możliwe są ataki na urządzenia. Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które reagują w bardzo niewinny i impulsywny sposób, szybko otwiera to furtkę dla nieproszonych słuchaczy i złodziei danych. Tutaj rodzice powinni dokładnie rozważyć czy ich junior jest już starszy i wystarczająco odpowiedzialny, aby posiadać dostęp do sieci.

Pozostać w rzeczywistości

W rzeczywistości smartfony i zegarki są również potencjalnym źródłem zagrożenia w życiu codziennym - po prostu z powodu rozproszenia uwagi, które takie urządzenia powodują. Może to być problem, zwłaszcza w drodze do domu/do szkoły, kiedy potomstwo sprawdza wiadomości lub słucha muzyki. Ponieważ dzieci szybko się rozpraszają i działać bardzo spontanicznie, może dojść do niebezpiecznych sytuacji. W tym względzie najlepsze będzie odpowiedzialne podejście do smartwatcha nie tylko dzieci, ale i rodziców.

Jakie modele są bezpieczne?

Niestety, musimy rozczarować opiekunów dzieci, które już otrzymały nowe smartwache np. na Komunię czy urodziny. NAFS nie podała żadnej oficjalnej listy tych „niebezpiecznych“ zegarków czy też ich producentów. Przeciwnie, pojawiły się też wątpliwości ws. „elektronicznych niań“, które teoretycznie również posiadają funkcję „monitorowania“ dziecka. Oczywiście każde z urządzeń posiada inną aplikację, której funkcje mogą się znacznie różnić np. pozwalając na tzw. „voice monitoring“ czy jedynie „jednokierunkową rozmowę“. Bez żadnych wątpiwości, do „szpiegowskich“ zalicza się urządzenia, których aplikacje pozwalają na samoistne załączenie się kamery. Zatrważające jest to, że takie aplikacje można było znaleźć w urządzeniach mobilnych, których grupą docelową były dzieci w wieku 5-12 lat.

Jeśli zatem poszukujesz bezpiecznego smartwacha dla swojego dziecka i chcesz mieć pewność, że będzie on bezpieczny, nie znajdziesz konkretnych odpowiedzi w raporcie NAFS. Agencja najwidoczniej nie chciała stawiać konkretnych marek pod pręgierzem, a sami producenci nie mieli zamiaru wskazywać placem na siebie nawzajem. Dlatego też, w końcu problematyczne modele po prostu po cichutku zniknęły z rynku.

Chłopiec ze smartfonem

Czy istnieją modele bezproblemowe?

Tak, i to dużo! Ze względu na zmianę oceny prawnej, dziecięce smartwache od końca 2017 roku zostały „usystematyzowane“. Urządzenia z funkcjami monitorowania musiały zostać całkowicie wycofane z obiegu. Ponadto, producenci zadbali o to, by zaoferować nowe modele na rynku, które tym razem spełniały wymagania bezpieczeństwa. Dzięki temu, dziś na rynku dostępne są wyłącznie urządzenia, które całkowicie odpowiadają normom NAFS.

Jaki jest najlepszy smartwatch dla mojego dziecka?

Ponieważ inteligentne zegarki z pewnością mają funkcje, które są użyteczne, a rodzice mogą dzięki nim zatroszczyć się o swoje pociechy, warto ponownie rozważyć zakup inteligentnego zegarka. Na rynku jest jednak tak wiele modeli o różnych parametrach technicznych, że wybór do najlatwiejszych nie należy. Jakie są najważniejsze kryteria, o których należy pamiętać przy wyborze smartwatcha? Kod-rabatowy przygotował dla Ciebie kilka wskazówek, aby pomóc Ci podjąć decyzję.

Dziecięcy smartwatch vs. smartwatch dla dorosłych

Rodzice, którzy rozważają wręczenie dziecku swojego starszego, „normalnego“ smartwatcha, powinni najpierw sprawdzić, czy jest on naprawdę przyjazny dla dzieci. Wiek potomstwa odgrywa zasadniczą rolę w wyborze takich dodatków. Dla dzieci w wieku około 9-13 lat może to być rozsądna opcja, ponieważ tutaj można już założyć wystarczającą wiedzę techniczną. Z tego też powodu istnieje bardzo niewiele specjalnie zaprojektowanych modeli inteligentnych zegarków dla tej grupy wiekowej.

Specjalna technologia dla uczniów w wieku przedszkolnym i podstawowym

Inaczej wygląda sytuacja w grupie wiekowej 5-9 lat. Inteligentne zegarki opracowane dla najmłodszych, są bardziej przyjazne dzieciom pod względem wyglądu i funkcjonalności: są bardziej kolorowe, mają zabawne wzory, ich przyciski są łatwe w użyciu i rozpoznawalne, a symbole na tarczy dostrzegą nawet te najmłodsze pociechy. Ważna jest także solidność wykonania i materiału, ponieważ podczas użytkowania smartwatcha przez młodsze dzieci, musimy się liczyć z narażeniem na szturchańce czy kontakt z wodą. W trakcie zabawy, dzieci zwracają mniejszą uwagę na kosztowną technologię na nadgarstku.

Smartwatche dla dzieci pełnią też nieco inne funkcje - ponieważ powinny one przynosić korzyści nie tylko najmłodszym, ale i rodzicom. Stąd np. funkcja kalendarza przypomina, że możesz umówić się na wizytę u dentysty lub odwiedzić babcię. Możesz zarówno prowadzić bezpośrednią rozmowę ze swoim dzieckiem przez telefon, podczas gdy GPS mówi ci, gdzie jest twój syn lub córka - i ostrzega, gdy opuszcza konkretne miejsce pobytu.

Dla dzieci poniżej 5. roku życia dostępne są zegarki-zabawki, które wyglądają bardzo podobnie do prawdziwych dziecięcych smartwatchów.

Smartwatche kolorowe dla dzieci

Kryteria, na które rodzice powinni zwrócić uwagę

Wybierając nowy zegarek dla dzieci, możesz podjąć kilka decyzji dotyczących zakupu. Zespół kod-rabatowy.pl opracował kilka kryteriów, które powinien spełniać smartwatch, który zechcesz podarować dziecku.

  • Powinien umożliwiać połączenia głosowe (funkcja telefonu komórkowego).
  • Tryb szkolny (tzn. Połączenia/wiadomości/powiadomienia nie są dostarczane w ustalonych godzinach).
  • Przycisk SOS, który dzwoni do rodziców.
  • Geofencing czyli ustalenie obszaru, po którym powinien „poruszać się“ zegarek, a tym samym nasze dziecko.
  • Solidna i najlepiej wodoodporna obudowa.
  • Funkcja kalendarza i spotkania
  • Możliwość odbierania wiadomości tekstowych

Jeśli chcesz mieć możliwość wykonywania połączeń telefonicznych za pomocą zegarka, niezbędna będzie karta SIM. Taka funkcja jest polecana zwłaszcza w przypadku smartwatchy dla dzieci. Istnieją modele ze stałymi kartami SIM. Alternatywnie, dostępnesą też takie, które mają gniazdko na kartę nano-SIM. W tym celu zazwyczaj należy jednak wypełnić dodatkową umowę z jednym z dostawców telefonii komórkowej. Dopiero wtedy możliwe są rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe i posiadanie Internetu w smartwatchu.

Nigdy nie mów nigdy: zalecane modele

Jeśli chcesz dać swojemu synowi lub córce dziecięcy smartwatch, powinieneś położyć nacisk na jakość, solidność i użyteczne funkcje we (wstępnej) selekcji, a jednocześnie zwracać uwagę na dobry stosunek ceny do jakości. W ostatecznej decyzji o zakupie z pewnością dobrze jest uwzględnić potomstwo, ponieważ jest to w końcu inteligentny zegarek. W ostatnich niezależnych testach niektórzy producenci i modele okazali się wysoce zalecani. Smartwatch XPLORA KIDS, ale także zegarek Pingonaut Kidswatch - Kids GPS, jest bardzo łatwy w użyciu i oferuje niezwykle dokładne pozycjonowanie. Szczególną zaletą tego ostatniego jest pamięć z ostatnich 30 dni. Alternatywnie, zegarek rodzinny TCL Movetime. Ci, którzy cenią sobie fakt, że zegarek ma specjalny przycisk alarmowy, powinni rozważyć zakup CAT Berlin - Carl Kids Tracker.

Ze względu na ograniczoną funkcjonalność inteligentne zegarki są zazwyczaj znacznie tańsze dla mniejszych dzieci - przedział cenowy waha się od około 200 zł do około 700 zł. Na przykład VTech Kidizoom Smart Watch 2 jest już dostępny za mniej niż 200 zł, a do tego jest wyposażony w kamerę, budzik, kalendarz, krokomierz, gry i funkcję do nauki czasu. Jest dostarczany z kablem USB, za pomocą którego możliwy jest transfer danych do komputera i jest odporny na zachlapania. Odmiana dla małych poszukiwaczy przygód z telefonem alarmowym SOS, funkcją GPS i funkcją połączeń głosowych od JBC, stanowić będzie wydatek rzędu około 400 zł, podobnie zresztą jak MyKi Touch Smartwatch dla dzieci. Jeśli zdecydujesz się na Oaxis 3G Kids Watch Phone otrzymasz dodatkowo funkcję geofencing. W górnym przedziale cenowym znajduje się model zegarka XPLORA dla dzieci. Jest on za to wyraźnie zatwierdzony przez NAFS.

Propozycje

do góry