Telekomunikacja, internet i telewizja - bądź zawsze na bieżąco i w kontakcie z innymi



Telekomunikacja

Kto dziś nie posiada telefonu komórkowego? Pragniemy być w ciągłym kontakcie z bliskimi, gdziekolwiek jesteśmy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dostawców usług telekomunikacyjnych, ale kogo wybrać? Gdzie znajdziemy najlepszą ofertę? Kod-rabatowy.pl śpieszy z pomocą! Z naszymi rabatami możesz pozostać w kontakcie i zaoszczędzić za jednym zamachem. Posiadamy oferty takich dostawców jak np. Orange, Plus, Nju Mobile czy Heyah. Dodatkowo znajdziesz u nas super promocje na oferty dostawców internetu, telewizji cyfrowej i wszystkie nowoczesne smartfony! Kończy Ci się umowa? A może chcesz zmienić taryfę? Sprawdź nasze kody rabatowe i już teraz wybierz coś dla siebie. Bez wizyt w salonach, bez kolejek, bez stresu!

  • Umowy dopasowane do wymagań klienta
  • Rozmowy bez ograniczeń
  • Fachowa pomoc dostawców usługi
  • Duży zasięg za małe pieniądze

Wczoraj i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu telefon komórkowy był luksusem. Teraz nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez smartfona. Jak to się wszytko zaczęło?

Telefon to nazwa pochodząca z języka greckiego (tele – zdalny, phone - głos), oznaczająca aparat umożliwiający prowadzenie rozmów na odległość (źródło: Słownik Języka Polskiego PWN). Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, który opatentował swój wynalazek w 1876 roku. Pierwsze telefony były naturalnie tylko stacjonarne i bardzo drogie, dostępne jedynie dla najbogatszych warstw społeczeństwa.

Po 80 latach od wynalezienia telefonu stacjonarnego, szwedzka firma Ericsson wykonała pierwszy prototyp telefonu komórkowego. Ważył aż 40 kilogramów i bardziej przypominał walizkę, niż nasze dzisiejsze smartfony. Dodatkowo cena urządzenia była równa cenie samochodu. Blisko 20 lat później tj. 3 kwietnia 1973 firma Motorola wprowadziła na rynek o wiele mniejszy model DynaTAC (Dynamic Adaptive Total Area Coverage). Komórka ta ważyła 0,8kg i posiadała wymiary cegły. Pierwsza wiadomość SMS (ang. Short Message Service) została wysłana 3 grudnia 1992 roku z Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, pierwsze SMSy miały służyć jedynie firmom telekomunikacyjnym, w celu informowania swoich abonentów o awariach, zmianach w cenniku itp. Gdy badacze rynku odkryli, że tego typu wiadomości cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży, operatorzy sieci komórkowych zdecydowali się wprowadzić usługę SMS również dla użytkowników.

Pierwszy smartfon powstał już w 1992 roku, ale bardzo różnił się od nowoczesnych urządzeń tego typu. Oprócz funkcji telefonu komórkowego posiadał także kalendarz, książkę adresową, kalkulator, notatnik, pocztę elektroniczą i gry.

Największą rewolucję smartfonową zanotowano w 2010 roku czyli blisko 20 lat później. Wtedy sprzedaż urządzeń przekroczyła 500 milionów egzemplarzy.

Dziś smartfony posiadają mnóstwo funkcji, które sprawiają, że są dla nas tak atrakcyjnym sprzętem. Oprócz rozmów i SMSów możemy odbierać i wysyłać maile, surfować po internecie, korzystać z aplikacji, a nawet robić zdjęcia i tworzyć filmy.

Plus, Era, Play...

Wraz z rozwojem telefonów komórkowych, rozwijały się też sieci telekomunikacyjne. Pierwszą siecią telefonii komórkowej w Polsce był Centertel, powstały w 1991 roku. Sieć ta transmitowała głos za pomocą analogowej modulacji FM. Ponieważ Centertel nie szyfrował transmisji, możliwe było podsłuchiwanie rozmówców za pomocą odpowiedniego urządzenia radiowego (np. walkie-talkie). Po kilku latach kolejno Polkomtel (Plus) i Polska Telefonia Cyfrowa (Era, później T-Mobile) uzyskały koncesję na używanie pasma 900 MHz – tak powstały pierwsze sieci GSM.

Warto przypomnieć, że początkowo wszystkie telefony komórkowe były oferowane jedynie w abonamentach. Dopiero w 1998 roku Polkomtel wprowadził pierwszą na rynku ofertę pre-paid tj. telefonów na kartę. Był to Simplus, który umożliwiał zakup karty SIM bez rejestracji.

Kolejną rewolucją w świecie telefonii komórkowej było wprowadzenie usług GPRS przez Polkomtel, dzięki podpisaniu porozumienia z Nokią (1999 rok). Nokia była wtedy liderem na rynku telekomunikacyjnym. Kto z nas nie posiadał słynnej już Nokii 3310? Technologia GPRS była natomiast podwaliną dla późniejszego surfowania po internecie bez ograniczeń.

W 2007 roku na polski rynek telekomunikacyjny wkroczył operator sieci Play, w całości opierając swoją działalność na nowej technologii UMTS, inaczej 3G (trzecia generacja). Polepszyła się jakość głosów w rozmowie, a transmisja danych przyśpieszyła. Po UMTS, szybko wprowadzono HDSPA tj. szerokopasmowy, bezprzewodowy dostęp do internetu. Operatorzy sieci błyskawicznie zorientowali się, że to właśnie bezprzewodowy internet w telefonie zaczyna przykuwać największą uwagę klientów. Dzięki temu, dziś możemy się cieszyć LTE czli Long Term Evolution. Szybki, bezprzewodowy internet w smartfonie to dziś podstawa dla każdego użytkownika.

Świat się kurczy

W dobie globalizacji, normalną koleją rzeczy był znaczący rozwój usług telekomunikacyjnych i internetowych. Przykład? Jeszcze 10 lat temu dzwoniąc do krewnych zza granicy, płaciliśmy bardzo duże kwoty. Dziś oprócz nowej ustawy o roamingu z 2017 roku (taka sama stawka dla rozmów w krajach UE jak w Polsce), możemy dodatkowo korzystać z darmowych aplikacji, które po podłączeniu się do sieci WLAN zapewnią nam kontakt z całym światem, 24 godziny na dobę.

Świat stał się mniejszy, bardziej przystępny. Dzięki ciągłemu udoskonalaniu nowych technologii, przepływ informacji jest błyskawiczny. Od momentu zdarzenia do momentu pojawienia się informacji na jego temat w sieci, mija zwykle kilka minut, a czasem nawet kilka sekund. To wszystko, dzięki możliwości nagrywania i relacjonowania sytuacji „ live “ przez zwykłych użytkowników. Wszystkie nowoczesne smartfony są wyposażone w aparat-kamerę, dzięki czemu bez problemu możemy uwiecznić wszelkie wspomnienia i rewelacje. Zamiast pocztówki z wakacji wystarczy zdjęcie i w kilka sekund nasi bliscy „ są z nami “ na urlopie. Bardzo popularne są także rozmowy video, podczas których możemy pokazać rozmówcom nasz pokój hotelowy, widok z tarasu czy nawet wspólnie posłuchać szumu fal nad morzem. Coraz więcej osób korzysta z tzw. „ livestreamów “, które udostępniane są poprzez portale społecznościowe (np. Instagram, Facebook, Youtube). Nieważne gdzie jesteś, co robisz – kilka sekund i możesz się przenieść do zupełnie innego miejsca na świecie. Odległości istnieją już tylko na mapie.

Dziś każdy operator oferuje pakiet internetowy jako standardowy element abonamentu czy karty pre-paid. Co więcej ich ceny ciągle maleją. W 2018 roku, dzięki wprowadzeniu ustawy poboru danych internetowych w krajach UE, za korzystanie z internetu np. w Niemczech czy we Francji zapłacisz tyle samo, co w Polsce.

Tanie gadanie, jeszcze tańsze surfowanie

Team Kod-rabatowy.pl doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest bycie w stałym kontakcie z odbiorcami. Z tego względu, bez problemu znajdziesz u nas szeroki wybór ofert największych operatorów sieci telefonii komórkowych, internetu, a nawet telewizji cyfrowej. Nie musisz biegać po salonach i porównywać stawek, my zrobiliśmy to za Ciebie! Zebraliśmy szereg promocji, kodów rabatowych i okazji cenowych, aby umożliwić Ci pozostanie w kontakcie z bliskimi przez cały czas, nie płacąc przy tym ani złotówki więcej, niż to potrzebne. Wybierz smartfona, dodaj korzystny pakiet, gadaj i surfuj po sieci bez ograniczeń!

Wszystkie sklepy z tej kategorii

Propozycje

Wszystkie sklepy
do góry